If you want to lose weight and follow any kind of fitness accounts chances are at some point you will have come across one of the many supplement companies out there. Herbal life, Juice Plus, Arbonne, these companies differ from slimming clubs in that they are sold more as a healthy lifestyle aid than a weight loss product (although they can also be targeted at weight loss). What they hope to persuade people is that by buying their products you will be healthier and fitter than if you used other products or none at all. When you’re feeling out of shape or overweight this marketing can be very persuasive.
Often they sell protein powders, vitamin type supplements and energy drinks (fizz seems to be a popular term) to be used as a coffee alternative. They look desirable to customers because the idea of a brand offering everything you need to fuel your fitness journey is let’s face it, alluring.
And there’s nothing wrong with any of these products. They’re the same kind of supplements PTs will recommend but branded and expensive.
Protein powder for instance, you’re generic brand will set you back around £20-£25 for a KG bag. These companies will often sell essentially protein shakes (marked up as other things perhaps) for double that. Vitamins, depending on where you get them can cost a few quid, except when you get them from a company such as this. Energy sticks? £20 or more a month for one drink a day, well it might seem less holistic but a coffee costs a fair bit less than that.
The fact of the matter is, having tried at least a couple of these companies products, some of them do taste good. For me Herbal Life vanilla protein is still the nicest one I’ve ever tasted. Does it do anything more than that to deserve the price tag? No. You’re getting nothing extra from buying these products instead of ones from places like My Protein.
Then there’s the claims the products can ‘make’ a healthy lifestyle. Juice Plus supplements with a range of fruit and veg (6 tablets a day) will set you back £69 a month. On top of food and any other supplements. Why not buy £18 of extra fruit and veg a week and bulk out your meals? Or put the £69 towards your shopping.
It might be you use these products and love them, and there’s nothing wrong with that. If you like the taste and can afford it then why not. If you’re on a budget and just want to feel better about yourself though, you don’t need to spend huge amounts on supplements or vitamins to start making progress.
